Jak wynika z badań z ostatnich lat prawidłowe żywienie może mieć istotny wpływ na płodność kobiet i mężczyzn.  Zarówno nadwaga jak i niedowaga wpływa na zwiększone ryzyko wystąpienia niepłodności.

Dobrze zbilansowana dieta z odpowiednią ilością witamin, składników mineralnych czy antyoksydantów korzystnie wpływa na czynności rozrodcze zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Skuteczne w profilaktyce niepłodności u kobiet może być spożycie odpowiedniej ilości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz unikanie izomerów trans występujących głównie w słodyczach, ciastach, żywności typu fast food czy twardych margaryn. Korzystny efekt ma także spożywanie produktów bogatych w m.in kwas foliowy, żelazo czy witaminy B12.

Procesy wolnorodnikowe odgrywają szczególna rolę w rozwoju niepłodności u mężczyzn, natomiast składniki pokarmowe takie jak selen, cynk czy kwas foliowy mają korzystny wpływ na jakość nasienia.

 

Jaja

 

Jajka to koncentrat witamin i minerałów., takie jak cholina, co poprawia jakość pęcherzyków. To również doskonałe źródło choliny, która pozytywnie wpływa na rozwój płodu i całe późniejsze życie.

Orzechy i nasiona

Orzechy są bogate w witaminę E, która, jak stwierdzono, chroni komórki jajowe i plemniki a jej niedobór może przyczynić́ się̨ do zwiększenia ryzyka poronień́, zaburzeń́ owulacji czy zaburzeń rozwoju płodu. Orzechy to również źródło kwasów Omega 3 oraz cynku.

Zielone warzywa

Jedzenie ciemnozielonych warzyw takich jak jarmuż szpinak czy natka pietruszki jest jednym z najlepszych sposobów dostarczenia do organizmu tzw. „składników płodności” –kwasu foliowego, witaminy B6,  magnezu czy żelaza.

Owoce leśne

Bogactwo witaminy C, antyoksydantów i flawonoidów.

Wysokie stężenia przeciwutleniaczy, chronią nasze komórki, w tym komórki jajowe i plemniki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników

Ryby

 

Tłuste ryby sa jednym z najlepszych źródeł omega-3 i DHA (kwasu dokozaheksaenowego), które regulują cykle menstruacyjne poprzez regulacje gospodarki hormonalnej.

 

Soczewica i inne strączki

 

To przede wszystkim bogate źródło białka roślinnego, kwasu foliowego, cynku, witamin z grupy B oraz żelaza. Dostarcza L-argininy- aminokwasu wpływającego pozytywnie na ukrwienie narządów rodnych oraz jakość komórki jajowej.

Źródło:

  1. Dorota Szostak-Węgierek .SpoSób żywienia a płodność, Medycyna Wieku Rozwojowego, 2011, XV, 4, IMiD, Wydawnictwo Aluna
  2. ESHRE Capri Workshop Group: Nutrition and reproduction in women. Hum. Reprod. Update, 2006, 12, 193-207.
  3. Ilona Górna, Ewa Drabowicz, Juliusz Przysławski
  4. OCENA ZAWARTOŚCI WYBRANYCH WITAMIN I SKŁADNIKÓW MINERALNYCH W CAŁODZIENNYCH RACJACH POKARMOWYCH GRUPY KOBIET Z ZABURZENIAMI PŁODNOŚCI, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLV, 2012, 3, str. 1060–1064

 

 

 

 

promoblock