Kiedy już wiesz, że Twoje dziecko jest gotowe do rozszerzania diety, pojawia się pytanie, jaka pierwsza kaszka będzie odpowiednia.

Często rodzice uważają, że najlepsza kaszka to ta przeznaczona specjalnie dla dzieci. Idealnie skomponowana pod małe brzuszki z idealnie dobraną konsystencją.  Podczas gdy tak naprawdę Wasze dzieci WCALE tego nie potrzebują!

Powiedziałabym nawet że większość kaszek dostępnych na sklepowych półkach w dziale dziecięcym w ogóle na tym dziale nie powinna leżeć…zatem gdzie? Nie powinna być w ogóle wyprodukowana lub niech producenci sami się nimi zajadają…

Oczywiście są również kaszki z dobrym składem jednak jest ich niestety zdecydowana mniejszość, ale o tym za chwilę.

Co zatem powinno zdyskwalifikować kaszkę przy wyborze?

 

CUKIER

 O tym jak zły wpływ ma na organizm każdego z nas cukier nie muszę tłumaczyć. Zacznijmy od tego, że cukier w diecie niemowlaka  i małych dzieci nie powinien się znaleźć. Co zatem robi w kaszkach przeznaczonych dla dzieci już od 4miesiaca życia? Nie wiem…wiem tylko że powinno być to kontrolowane i karane, jednak myślę, że do tego niestety nie dojdzie.

Zatem puki nie nastąpi zmiana to my jako rodzice musimy mieć świadomość jaki produkt wybrać.

Idealnie byłoby podawać dziecku zwykłe płatki zbożowe np. owsiane, jaglane, pszenne , gryczanelub kasze..kupowaną  na  normalnym dziale. Tak, taką jak kupujemy sobie.  „Ale przecież niemowlę musi jeść najpierw papki?” Nie, nie musi. Owszem może rozszerzając dietę na samym początku, ale w  okolicach 6m.ż. a wtedy powinniśmy zacząć rozszerzać dietę ( a nie jak podają producenci żywności  dla niemowląt w 4m) najczęściej dziecko jest już gotowe aby jeść grudki.

Jeśli chcemy podawać w formie papki wystarczy taką kaszę zmielić ,ugotować i podać z odrobiną tłuszczu (np. oliwy, masła czy innego tłuszczu), zmielonych nasion czy orzechów i jeśli chcemy dodatkiem owoców sezonowych, które również sami możemy rozdrobnić przed podaniem.

Producenci marzą o tym aby kupić ich syfiastą kaszkę i polać jeszcze ich to tanie!

Gdy jednak chcemy  kupić gotową w sklepie bądź świadomym rodzicem i CZYTAJ SKŁAD na opakowaniu.

 

Zatem które na pewno nie powinny się w naszym koszyku?  Poniżej przedstawiam zestaw kaszek zakazanychJ

 1.Babydream kaszka mleczna manna

 

2.BoboVita kaszka mleczno-ryżowa

3.Nestle Dzień dobry

  1. Nestle Sinlac

 

A które są dobre?

  1. Helpa Czary Mamy

 

Uważam, że to nr. 1 wśród kaszek.

2. Gerber Organic

3. BoboVita Porcja Zbóż

4. Nestle Radosny brzuszek 8 zbóż

Podsumowując

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór kasz ogólnodostępnych których sami spożywamy a nie tych przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Jednak gdy chcemy wybrać już gotowe produkty warto czytać składy produktów, aby wybrać te bez zbędnych dodatków.

promoblock