Wiadomo – najlepiej aby dziecko piło samą  wodę – ale co zrobić gdy chce pić tylko soczki i inne kolorowe napoje?

Należy pamiętać aby woda była zawsze w zasięgu ręki dziecka – najlepiej ustawić w dostępnym  miejscu w każdym pomieszczeniu tak aby dziecko mogło w każdym momencie sobie o niej przypomnieć i stworzyć nawyk picia.

Kupcie atrakcyjne naczynia – kubki, bidony, słomki, fantazyjne kolory oraz kształty – wszystko co może zachęcić do spożycia.

Róbcie eksperymenty z wodąi edukujcie poprzez zabawę. Dzieci kochają eksperymentować! Zróbcie wspólnie kostki lodów i potem wrzucie je do wody lub przygotowanej wody smakowej.

Pamiętajmy także, że dzieci przejmują nawyki żywieniowe od Was – jeśli rodzice nie spożywają wody to ich pociechy nie mają kogo naśladować. Ciężko będzie przekonać do picia czegoś czego mama i tata nie pije.

I najważniejsze – jeśli dopiero planujecie rozszerzać dietę :

Od początku rozszerzania diety podajemy wodę zamiast kolorowych soczków i napojów. Dzięki temu stworzycie w dziecku nawyk sięgania po wodę – być może dzięki temu nie będziecie mieć późniejszych problemów w postaci niechęci dziecka do picia wody

Co jeszcze można zrobić?

Zaproponować wodę  smakową!:)

Popularne wody smakowe dla dzieci nie zachęcają do zakupu dlatego należy robić taką w domu.

Przykładowy skład popularnej wody smakowej:

woda, cukier, sok malinowy z zagęszczonego soku malinowego (0,1%), sok cytrynowy z zagęszczonego soku cytrynowego, aromat

Nie ciekawie, prawda?

Jak przygotować własną wodę smakową?

Wystarczy przygotować wodę oraz dodatki smakowe w postaci owoców lub warzyw.

Poniżej kilka moich propozycji:

*kilka plasterków owoców cytrusowych, kilka świeżych liści mięty

*kilka mrożonych borówek (oddają od razu kolor), kilka plasterków truskawek

*kilka plasterków ogórka, plaster cytryny

*kilka malin, plaster cytryny/limonki

*kilka plasterków truskawek, plaster pomarańczy, gałązka tymianku

Aby woda nabrała aromatu i przeszła smakiem owoców powinna trochę odstać ale maluszkom wystarczy, to że same mogły uczestniczyć w przygotowaniu i pływają w nim owoce – od razu będą chciały spróbować.

Można próbować wielu wariancji. Jest tyle świeżych owoców, warzyw oraz ziół, że naprawdę któraś dziecko zaciekawi. Bo chodzi tutaj przede wszystkim o efekt wizualny, który zachęci dziecko do picia.

Składniki warto wybierać wspólnie z dzieckiem na zakupach. Należy malucha zapytać które chciałoby użyć do swojej wody smakowej, a na pewno chętniej po nią sięgnie –  w najgorszym wypadku zje same owoce:)       I co ważne: przygotowujemy taką wodę razem z dzieckiem!

Pamiętajcie, aby niczym  nie dosładzać! Chyba, że w wersji dla dorosłych stevią lub odrobiną miodu.

promoblock