Truskawka dla niemowlaka - od kiedy i jak podać?

Od kiedy truskawka dla niemowlaka

Truskawki w diecie dzieci - wartości odżywcze

Truskawki w diecie niemowlaka to doskonałe źródło wielu składników odżywczych. Są dobrym źródłem witaminy C, która nie tylko pomaga w wchłanianiu żelaza ale również wspiera układ odpornościowy. Obfitują w błonnik pokarmowy, istotny dla prawidłowego trawienia, utrzymania regularności wypróżnień oraz regulacji poziomu cukru we krwi. Dodatkowo, zawierają antyoksydanty, takie jak flawonoidy, które mogą chronić przed stresem oksydacyjnym oraz chorobami przewlekłymi.

Owoce o miękkiej konsystencji są idealne dla dzieci uczących się samodzielnego jedzenia.

Truskawki dla niemowlaka - Od kiedy?

Truskawkę można wprowadzić, gdy dziecko jest gotowe na rozpoczęcie przyjmowania pokarmów stałych, co zazwyczaj ma miejsce około 6 miesiąca życia.

 

Truskawki dla niemowlaka - jak podać?

6 miesięcy +

Możesz zaproponować truskawki w całości, jednak wybieraj tylko bardzo duże, dojrzałe oraz miękkie owoce. Mniejsze podaj jako dodatek do potrawy lub rozgniecione.

9 miesięcy+

W tym wieku możesz zaproponować dodatkowo truskawki w formie cienkich plasterków.

jak podać truskawki niemowlakowi

Truskawki dla niemowlaka - zagrożenie zadławieniem:

 

Truskawki nie stanowią powszechnego zagrożenia zadławieniem, o ile są duże i miękkie. Mniejsze owoce, stanowią potencjalne ryzyko zadławienia. Dojrzałe truskawki są miękkie i soczyste, ale ich kształt i wielkość mogą sprawić, że będą łatwe do połknięcia w całości przez małe dzieci, co może prowadzić do zadławienia.

 

Źródła:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci” Standardy Medyczne/Pediatria. 2021, t.11, s.805-822
  • Z. Zdrojewicz, N. Bieszczad, P. Gąsior, A. Rogoza, “Jedz truskawki – będziesz zdrowszy”, Katedra i Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu; Wydział Lekarski, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Close