Jajko dla niemowlaka jest korzystne z wielu powodów. Jest bogate w składniki odżywcze, takie jak białko, żelazo, witaminy (A, D, E, K, B12) i minerały. Stanowi także źródło pełnowartościowego białka, zawierającego wszystkie niezbędne aminokwasy niezbędne do wzrostu i rozwoju niemowląt. Żółtko jaja jest łatwostrawne i dostarcza łatwo przyswajalnych tłuszczów. Dodatkowo, jajko dostarcza energii niezbędnej do rozwoju fizycznego i umysłowego dzieci. Obecność choliny w jajku korzystnie wpływa na rozwój mózgu niemowląt.
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, jajko podać od 6. miesiąca życia. Jajko znajduje się w 8 powszechnych produktów alergizujących.
Aby zmniejszyć ryzyko alergii na jajka podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających, PTGiHZD zaleca podawanie dokładnie ugotowanych jaj kurzych (gotowanych przez 10-15 minut). Należy unikać jaj pasteryzowanych i surowych.
Praktycznie, warto wprowadzać jedno małe jajo dwa razy w tygodniu, co odpowiada około 2 g białka jaja (badania EAT wykazały, że taka ilość zmniejsza ryzyko alergii na jaja kurze). Ważne jest również, aby matki kontynuowały karmienie piersią podczas wprowadzania jaj.
Dobrze ugotowane jajo kurze to jajko gotowane na twardo, dobrze ugotowany makaron jajeczny oraz pieczone potrawy z jajem. Należy unikać niedostatecznie ściętych jaj.
Zgodnie z zaleceniami nie ma potrzeby podawania oddzielnie żółtka oraz białka dzieciom bez historii występowania alergii pokarmowej.
Podając jajka dziecku, należy upewnić się, że wszystkie części jajka są w pełni ugotowane. Należy pamiętać, że jaja mogą zawierać bakterię Salmonella, która może powodować choroby przenoszone drogą pokarmową. Ważne jest, aby dokładnie ugotować jajko. Nie proponuj maluchowi jajka na miękko.
Jajko można podać na różne sposoby, takie jak gotowane na twardo, rozgniecione i wymieszane z innymi pokarmami, co daje możliwość różnorodnego podawania i wprowadzania do diety niemowlaka.
Maluszkom na początku rozszerzania diety możesz zaproponować w formie kawłka jajka ugotowanego na twardo, jako składnik potrawy np. omlet czy pastę jajeczną
Powyżej 9 miesiąca życia możesz podać również w formie mniejszych kawałków.
Jajko nie jest powszechnym produktem powodującym zadławienie, jednak z powodu możliwości przyklejania się żółtka do jamy ustnej na samym początku rozszerzania diety pamiętaj aby zapewnić maluchowi dostęp do wody lub zaproponować je w innej formie niż ugotowanego kawałka.