Istnieje szeroki wybór rodzajów makaronu, a ich różnorodność pozwala wprowadzać różne składniki do diety dziecka.
Makaron dla niemowlaka może być dobrym źródłem wielu składników odżywczych takich jak żelazo, błonnik, białko czy witamin z grupy B. Dodatkowo jego miękka konsystencja sprawia, że jest idealnym jedzeniem do jedzenia rączkami dla małych dzieci. Aby zróżnicować dietę dziecka i maksymalnie wykorzystać różnorodność składników odżywczych, warto sięgać po różne rodzaje makaronu. Dostępne są m.in. warianty pełnoziarniste oraz z dodatkiem roślin strączkowych, takich jak ciecierzyca, soczewica czy groszek.
Makaron można wprowadzić, gdy dziecko jest gotowe na rozpoczęcie przyjmowania pokarmów stałych, co zazwyczaj ma miejsce około 6 miesiąca życia. W zależności od rodzaju może zawierać różne składniki w tym np. jajko czy pszenicę, dlatego, jeśli Twój maluch jest alergikiem zwróć uwagę jaki ma skład.
+6 miesiąc życia
Wybieraj długie kawałki makaronu aby łatwiej było niemowlakowi chwycić go rączką i podawaj po ugotowaniu. Wybierając większe kształty, ułatwia się maluchom samodzielne jedzenie, dostosowując umiejętnościom chwytania przez nich całą rączką w okolicach 6 miesiąca życia. Dla maluchów, które dopiero uczą się samodzielnego jedzenia, duże kształty makaronu są bardziej odpowiednie niż na przykład długie spaghetti, które może być trudniejsze do kontrolowania przez małe rączki.
+9 miesiąc życia
Jeśli maluch rozwinie chwyt pęsetowy, dodatkowo możesz zaproponować mu mniejsze kawałki, które chwyci dwoma palcami.
Makaron nie jest powszechnym produktem powodującym zadławienie, jednak aby ułatwić dziecku połykanie warto podać skropiony olejem roślinnym lub podawać z sosem.