Grupa ekspertów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia rekomenduje wczesne wprowadzenie orzeszków ziemnych w diecie dzieci z grupy ryzyka (np. z ciężkim wypryskiem lub alergią na jajo) między 4. a 11. miesiącem życia, jednak po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Nie ma wystarczających danych dotyczących wprowadzania orzeszków ziemnych w populacjach, gdzie ryzyko alergii jest niskie. W populacjach, gdzie występuje duże ryzyko alergii na orzeszki ziemne (jak w Wielkiej Brytanii), EAACI zaleca wprowadzenie orzechów do diety niemowląt podczas rozszerzania diety o pokarmy uzupełniające, z odpowiednim dostosowaniem ich formy do wieku dziecka w celu minimalizacji ryzyka wystąpienia alergii.
W praktyce, masło orzechowe (lub mąkę z orzechów arachidowych) może być podawane niemowlętom wraz z pokarmem, wodą lub mlekiem modyfikowanym. Porcje zdefiniowano na podstawie wyników badania LEAP i wynoszą około 1-2 łyżeczki do herbaty, 1-3 razy/tydz.
Orzeszki ziemne dla niemowlaka są bogatym źródłem składników odżywczych. Zawierają białko, zdrowe tłuszcze, błonnik, witaminy (np. witamina E) oraz minerały (takie jak magnez, miedź, cynk).
Są jednym z ośmiu głównych alergenów, dlatego należy obserwować ewentualne reakcje alergiczne u dziecka.
Fistaszki można wprowadzić, gdy dziecko jest gotowe na rozpoczęcie przyjmowania pokarmów stałych, co zazwyczaj ma miejsce około 6 miesiąca życia.
Możesz dodać zmielone orzeszki ziemne lub masło orzechowe do puree, posmarować cienko kawałek chleba (gruba warstwa masła zwiększa ryzyko zadławienia) lub jako dodatek do kaszek jogurtu czy koktajlu. Możesz również posypać drobno posiekanymi / mielonymi orzeszkami różne warzywa i owoce jak np. awokado, banana, batata. Nie tylko wzbogacą posiłek o wartości odżywcze ale również śliskie produkty nie będą się ślizgały w rączkach.
Orzeszki ziemne stanowią zagrożenie zadławieniem u niemowląt z powodu ich małych rozmiarów oraz twardości.
Źródła: