Pomarańcza dla niemowlaka - od kiedy i jak podać

Pomarańcza dla niemowlaka od kiedy

Pomarańcza w diecie dzieci - wartości odżywcze

Owoce pomarańczy są skarbnicą wartości odżywczych. Pomarańcza dla niemowlaka jest bogatym źródłem witaminy C, która wpomaga wchłanianie żelaza oraz jest niezbędna do wzmocnienia układu odpornościowego. Ponadto, dostarcza błonnik, który korzystnie wpływa na trawienie i zapobiega problemom z zaparciami. Pomarańcze zawierają także witaminę A, potas i foliany, ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci.

Od kiedy dziecko może jeść pomarańcze?

Owoc pomarańczy można wprowadzić, gdy dziecko jest gotowe na rozpoczęcie przyjmowania pokarmów stałych, co zazwyczaj ma miejsce około 6 miesiąca życia.

Pomarańcza nie jest uznawana jako powszechny alergen, jednak może ona się pojawić. Nie oznacza to, że należy opóźniać wprowadzenie jej do diety malucha, ponieważ nie zmniejszy to ryzyka wystąpienia potencjalnej alergii. Po spożyciu pomarańczy może pojawić się delikatne zaczerwienienie skóry w okolicach jamy ustnej w wyniku kontaktu z jej sokiem. Nie zawsze oznacza to alergię, lecz może być jedynie wynikiem nadwrażliwości na kwasowość owocu. Ważne jest obserwowanie reakcji dziecka i konsultacja z pediatrą w przypadku jakichkolwiek obaw.

Pomarańcza dla niemowlaka - jak podać?

+6 miesiąc życia

Dla maluszków powyżej 6 miesiąca życia zaproponuj pomarańcze w formie kawałków pozbawionych błonek. 

+9 miesiąc życia

Powyżej 9 miesiąca życia, w miarę rozwijania się u dziecka chwytu pęsetowego możesz dodatkowo zaproponować owoc w formie mniejszych kawałków. Przygotuj kawałki o wielkości łatwego do chwycenia kęsa, uprzednio usuwając błonę.jak podac pomarancze niemowlakowi

Pomarańcza dla niemowlaka - ryzyko zadławienia

Pomarańcza nie jest powszechnie uważana za produkt, który może powodować zadławienieJednak kawałki pomarańczy jeśli są pozostawione w otaczającej błonie mogą stanowić większe ryzyko zadławienia u niemowląt.

Close