Pomidory są źródłem witaminy C, która wspomaga wchłanianie żelaza z posiłków. Jest to szczególnie istotne, jeśli spożywane są produkty roślinne zawierające żelazo niehemowe. Ponadto witamina C wzmacnia układ odpornościowy. Pomidory również obfitują w witaminę A, korzystnie wpływającą na zdrowie skóry, wzrok oraz funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Dodatkowo, pomidory dostarczają znaczne ilości potasu, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Zawierają także przeciwutleniacze, takie jak likopen, który może przyczynić się do ochrony przed niektórymi chorobami serca oraz pewnymi rodzajami nowotworów. Pomidor dla niemowlaka to także źródło błonnika, który wspiera zdrowie układu pokarmowego.
Pomidory można wprowadzić, gdy dziecko jest gotowe na rozpoczęcie przyjmowania pokarmów stałych, co zazwyczaj ma miejsce około 6 miesiąca życia.
Pomidory mogą stwarzać ryzyko zadławieniem u niemowląt, jeśli wybieramy pomidorki koktajlowe, które są małe i okrągłe. Maluchom najlepiej wybierać na początku rozszerzania diety duże, dojrzałe i miękkie warzywo.
Źródła:
Lista produktów z prostym i dobrym składem, które znajdziesz w...
Checklista produktów do wprowadzania podczas rozszerzania diety. Jest idealnym narzędziem...
Pakiet e-booków to zestaw dwóch e-booków: E-book „50 przepisów na...