Ziemniak dla niemowlaka - od kiedy i jak podać

ziemniak blw od kiedy

Ziemniak w diecie dzieci - wartości odżywcze

Ziemniak dla niemowlaka jest bogatym źródłem węglowodanów, błonnika, witaminy C, B6, potasu. Może być również źródłem żelaza, jeśli zaproponujemy je ze skórką np. pieczone. Dostarczają także składniki mineralne, takie jak magnez, fosfor, mangan i cynk. Ziemniaki można przygotować na wiele różnych sposobów co ułatwia wprowadzenie różnorodności w diecie maluchów np. gotowane, pieczone, w formie puree, pieczonych frytek. Wartości odżywcze ziemniaków sprawiają, że mogą być zdrowym składnikiem diety dzieci, ale zawsze powinny być one częścią różnorodnej diety.

 
 

Od kiedy dziecko może jeść ziemniaki

Ziemniaki można wprowadzić, gdy dziecko jest gotowe na rozpoczęcie przyjmowania pokarmów stałych, co zazwyczaj ma miejsce około 6 miesiąca życia.

Ziemniak dla niemowlaka - jak podać?

Ziemniaki często są wybierane jako jeden z pierwszych produktów wprowadzanych podczas rozszerzania diety niemowlęcia. To dlatego, że są miękkie, łatwo je chwycić małymi rączkami i mają przyjemną konsystencję.

+6 miesiąc życia

Dla maluszków powyżej 6 miesiąca życia zaproponuj ziemniaki w w formie dużych kawałków, które będzie mu łatwo chwycić rączką.

+9 miesiąc życia

Powyżej 9 miesiąca życia, gdy dziecko nauczy się chwytu szczypcowego, możesz  dodatkowo zaproponować ziemniaki  w formie mniejszych kawałków.

Ziemniak dla niemowlaka - ryzyko zadławienia

Ziemniak nie jest powszechnie uważany za produkt, który może powodować zadławienie.  Upewnij się jednak, że ziemniak jest odpowiednio miękki a forma podania jest dostosowana do umiejetności Twojego dziecka. Pamiętaj również, aby zawsze nadzorować swojego malucha podczas posiłków. Umieść je w pozycji siedzącej podczas jedzenia i unikaj podawania posiłków, gdy leży czy chodzi.

Close