Jajko dla niemowlaka - od kiedy i jak podać?

jajko dla niemowlaka od kiedy

Jajko w diecie dzieci - wartości odżywcze

Jajko jest dobre dla niemowląt z wielu powodów. Jest bogate w składniki odżywcze, takie jak białko, żelazo, witaminy (A, D, E, K, B12) i minerały. 

Jajko jest źródłem pełnowartościowego białka, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy potrzebne do wzrostu i rozwoju niemowląt. Żółtko jaja jest łatwostrawne i dostarcza łatwo przyswajalnych tłuszczów.

Jajko dostarcza również energii potrzebnej do rozwoju fizycznego i umysłowego dzieci. Obecność choliny w jajku korzystnie wpływa na rozwój mózgu niemowląt.

Jajko dla niemowlaka - od kiedy?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, jajko podać od 6. miesiąca życia. Jajko znajduje się w 8 powszechnych produktów alergizujących.

Aby zmniejszyć ryzyko alergii na jajka podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających, PTGiHZD zaleca podawanie dokładnie ugotowanych jaj kurzych (gotowanych przez 10-15 minut). Należy unikać jaj pasteryzowanych i surowych. 

Praktycznie, warto wprowadzać jedno małe jajo dwa razy w tygodniu, co odpowiada około 2 g białka jaja (badania EAT wykazały, że taka ilość zmniejsza ryzyko alergii na jaja kurze). Ważne jest również, aby matki kontynuowały karmienie piersią podczas wprowadzania jaj.

Dobrze ugotowane jajo kurze to jajko gotowane na twardo, dobrze ugotowany makaron jajeczny oraz pieczone potrawy z jajem. Należy unikać niedostatecznie ściętych jaj.

Jajko dla niemowlaka -jak podać?

Podając jajka dziecku, należy upewnić się, że wszystkie części jajka są w pełni ugotowane. Należy pamiętać, że jaja mogą zawierać bakterię Salmonella, która może powodować choroby przenoszone drogą pokarmową. Ważne jest, aby dokładnie ugotować jajko. Nie proponuj maluchowi jajka na miękko.

Jajko można podać na różne sposoby, takie jak gotowane na twardo, rozgniecione i wymieszane z innymi pokarmami, co daje możliwość różnorodnego podawania i wprowadzania do diety niemowlaka.

Maluszkom na początku rozszerzania diety możesz zaproponować jajko jako składnik potrawy np. omlet czy pastę jajeczną

Powyżej 9 miesiąca życia możesz podać również w formie drobnej kostki

jajko dla niemowlaka jak podać

Jajko dla niemowlaka - zagrożenie zadławieniem:

Jajko nie jest powszechnym produktem powodującym zadławienie, jednak z powodu możliwości przyklejania się żółtka do jamy ustnej na samym początku rozszerzania diety pamiętaj aby zapewnić maluchowi dostęp do wody lub zaproponować je w innej formie niż ugotowanego kawałka.

Aby zminimalizować ryzyko, możesz podać jajko w cienkich, szerokich paskach omletu, rozgniecione lub w formie pasty.

 
Close