Makaron dla niemowlaka - od kiedy i jak podać?

makaron od kiedy dla niemowlaka

Makaron w diecie dzieci - wartości odżywcze

W zależności od rodzaju, makaron dla niemowlaka może być doskonałym źródłem wielu cennych składników odżywczych, takich jak żelazo, błonnik, kwas foliowy, białko i witaminy z grupy B. Dodatkowo jego miękka konsystencja sprawia, że jest idealnym jedzeniem do jedzenia rączkami dla małych dzieci, co ułatwia samodzielne jedzenie. Aby zróżnicować dietę dziecka oraz skorzystać z największej ilości składników odżywczych warto wybierać różne rodzaje makaronu np. pełnoziarniste czy z roślin strączkowych ( z ciecierzycy, soczewicy, groszku).

Makaron dla niemowlaka - Od kiedy?

Makaron można wprowadzić, gdy dziecko jest gotowe na rozpoczęcie przyjmowania pokarmów stałych, co zazwyczaj ma miejsce około 6 miesiąca życia. W zależności od rodzaju może zawierać różne składniki w tym np. jajko czy pszenicę, dlatego, jeśli Twój maluch jest alergikiem zwróć uwagę jaki ma skład.

 

Makaron dla niemowlaka - jak podać?

 Wybieraj długie kawałki makaronu aby łatwiej było niemowlakowi chwycić go rączką i podawaj po ugotowaniu. Wybierając większe kształty, ułatwia się maluchom samodzielne jedzenie, dostosowując umiejętnościom chwytania przez nich całą rączką w okolicach 6 miesiąca życia. Dla maluchów, które dopiero uczą się samodzielnego jedzenia, duże kształty makaronu są bardziej odpowiednie niż na przykład długie spaghetti, które może być trudniejsze do kontrolowania przez małe rączki.

9 miesięcy +

Jeśli maluch rozwinie chwyt pęsetowy, dodatkowo możesz zaproponować mu mniejsze kawałki, które chwyci dwoma palcami.

makaron jak podać niemowlakowi

Makaron dla niemowlaka - zagrożenie zadławieniem:

Makaron nie jest powszechnym produktem powodującym zadławienie, jednak aby ułatwić dziecku połykanie warto podać skropiony olejem roślinnym lub podawać z sosem.

Close