Makaron dla niemowlaka - od kiedy i jak podać?

makaron od kiedy dla niemowlaka

Makaron w diecie dzieci - wartości odżywcze

Istnieje szeroki wybór rodzajów makaronu, a ich różnorodność pozwala wprowadzać różne składniki do diety dziecka.

Makaron dla niemowlaka może być dobrym źródłem wielu składników odżywczych takich jak żelazo, błonnik, białko czy witamin z grupy B. Dodatkowo jego miękka konsystencja sprawia, że jest idealnym jedzeniem do jedzenia rączkami dla małych dzieci. Aby zróżnicować dietę dziecka i maksymalnie wykorzystać różnorodność składników odżywczych, warto sięgać po różne rodzaje makaronu. Dostępne są m.in. warianty pełnoziarniste oraz z dodatkiem roślin strączkowych, takich jak ciecierzyca, soczewica czy groszek.

Makaron dla niemowlaka - Od kiedy?

Makaron można wprowadzić, gdy dziecko jest gotowe na rozpoczęcie przyjmowania pokarmów stałych, co zazwyczaj ma miejsce około 6 miesiąca życia. W zależności od rodzaju może zawierać różne składniki w tym np. jajko czy pszenicę, dlatego, jeśli Twój maluch jest alergikiem zwróć uwagę jaki ma skład.

 

Makaron dla niemowlaka - jak podać?

+6 miesiąc życia

Wybieraj długie kawałki makaronu aby łatwiej było niemowlakowi chwycić go rączką i podawaj po ugotowaniu. Wybierając większe kształty, ułatwia się maluchom samodzielne jedzenie, dostosowując umiejętnościom chwytania przez nich całą rączką w okolicach 6 miesiąca życia. Dla maluchów, które dopiero uczą się samodzielnego jedzenia, duże kształty makaronu są bardziej odpowiednie niż na przykład długie spaghetti, które może być trudniejsze do kontrolowania przez małe rączki.

+9 miesiąc życia

Jeśli maluch rozwinie chwyt pęsetowy, dodatkowo możesz zaproponować mu mniejsze kawałki, które chwyci dwoma palcami.

makaron jak podać niemowlakowi

Makaron dla niemowlaka - zagrożenie zadławieniem:

Makaron nie jest powszechnym produktem powodującym zadławienie, jednak aby ułatwić dziecku połykanie warto podać skropiony olejem roślinnym lub podawać z sosem.

Close