Pomidor dla niemowlaka - od kiedy i jak podać?

Pomidor od kiedy podać

Pomidor w diecie dzieci - wartości odżywcze

Pomidory są źródłem witaminy C, która wspomaga wchłanianie żelaza z posiłków. Jest to szczególnie istotne, jeśli spożywane są produkty roślinne zawierające żelazo niehemowe. Ponadto witamina C wzmacnia układ odpornościowy. Pomidory również obfitują w witaminę A, korzystnie wpływającą na zdrowie skóry, wzrok oraz funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Dodatkowo, pomidory dostarczają znaczne ilości potasu, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Zawierają także przeciwutleniacze, takie jak likopen, który może przyczynić się do ochrony przed niektórymi chorobami serca oraz pewnymi rodzajami nowotworów. Pomidor dla niemowlaka to także źródło błonnika, który wspiera zdrowie układu pokarmowego.

Pomidor dla niemowlaka - od kiedy?

Pomidory można wprowadzić, gdy dziecko jest gotowe na rozpoczęcie przyjmowania pokarmów stałych, co zazwyczaj ma miejsce około 6 miesiąca życia.

 

Pomidor dla niemowlaka - jak podać?

+6 miesięcy
 
Na początku rozszerzania diety wybieraj duże i dojrzałe pomidory. Możesz podać je w całości lub pokroić je na ćwiartki, zależnie od preferencji i umiejętności dziecka. Skórka pomidorów może być pozostawiona lub usunięta, w zależności od tego, co bardziej odpowiada Twojemu dziecku.
 
+9 miesięcy
 
Jeśli maluch opanował chwyt szczypcowy, możesz zaproponować mu dodatkowo  pomidorki koktajlowe, pokrojone na ćwiartki lub mniejsze kawałki.
jak podać pomidora niemowlakowi

Pomidor dla niemowlaka - zagrożenie zadławieniem:

 

Pomidory mogą stwarzać ryzyko zadławieniem u niemowląt, jeśli wybieramy pomidorki koktajlowe, które są małe i okrągłe. Maluchom najlepiej wybierać na początku rozszerzania diety duże, dojrzałe i miękkie warzywo.

 

Źródła:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci” Standardy Medyczne/Pediatria. 2021, t.11, s.805-822
Close