Wprowadzanie nowych pokarmów do diety niemowląt jest zawsze ważnym krokiem dla rodziców. Jednym z często omawianych tematów jest wprowadzenie soków owocowych. Sok może być kuszącym wyborem ze względu na smak i wartości odżywcze, jednak istnieją pewne kwestie, które należy wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na wprowadzenie soków do diety małych dzieci.

Soki dla niemowląt — najnowsze zalecenia dotyczące wprowadzania soków do diety

Specjaliści od żywienia zgodnie podkreślają, że w pierwszej kolejności należy podawać świeże owoce i warzywa niemowlętom. To one powinny stanowić podstawę ich diety.

Przede wszystkim, cały owoc zawiera błonnik, który jest korzystny dla układu trawiennego, pomaga w utrzymaniu prawidłowej pracy jelit i reguluje poziom cukru we krwi. Owoce również zawierają naturalne cukry, które są równoważone przez błonnik, witaminy i minerały. Spożywanie całego owocu zapewnia uczucie sytości, w przeciwieństwie do soku, który jest mniej sycący. Całe owoce są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które są niezbędne dla zdrowia.

Dotychczas można było wprowadzać soki do diety po ukończeniu 6 miesiąca życia, czyli w okresie rozszerzania diety u niemowląt. Jednak teraz zaleca się, aby w ogóle nie podawać soków do 1. roku życia. Zamiast tego, proponuje się podawanie świeżych owoców.

soki dla niemowląt

Ile soku może wypić dziecko w ciągu dnia? Zalecenia dotyczące spożycia soków przez dzieci

Po ukończeniu 1. roku życia, soki można podawać, ale należy zachować umiar. Ale co to dokładnie oznacza według zaleceń?

  • Dla dzieci w wieku od 1. do 3. roku życia – maksymalnie 120 ml soku dziennie.
  • Dla dzieci w wieku od 4. do 6. roku życia – maksymalnie 120-180 ml soku dziennie.
  • Dla dzieci powyżej 7 lat – około 240 ml soku dziennie.

Soki wyciskane dla dzieci - od kiedy są odpowiednie?

Jeśli chcemy postępować zgodnie z zaleceniami, niestety musimy zrezygnować z podawania soków jakiejkolwiek formy dzieciom przez pierwszy rok życia, zarówno tych wyciśniętych w domu za pomocą wyciskarki, jak i tych dostępnych w sklepach. Po ukończeniu 1. roku życia, soki można podawać, ale nadal w umiarkowanych ilościach.

Soki wyciskane w domu są lepsze niż te dostępne w sklepach, jednak pamiętajmy, że podstawowym napojem gaszącym pragnienie dziecka powinna być woda.

Dlaczego zaleca się ograniczenie spożycia soków?

  • Świeże owoce zawierają znacznie więcej błonnika i witamin niż soki.
  • Nadmierne spożycie soków może prowadzić do zmniejszenia spożycia pokarmów stałych.
  • Podawanie dzieciom słodkich napojów może przyczyniać się do próchnicy, szczególnie jeśli sok jest podawany w butelce ze smoczkiem lub w kubku bez końcówki.
  • Spożywanie soków może przyczyniać się do nadwagi.

Co podawać do picia niemowlakowi zamiast słodkich napojów?

Ważne jest, aby do 6. miesiąca życia niemowlę otrzymywało tylko mleko matki lub mleko modyfikowane. Jednak po osiągnięciu tego etapu, należy wprowadzić dodatkowe źródło nawodnienia.

Najlepszym wyborem dla niemowląt jest czysta woda. Dobrze jest sięgnąć po źródlaną lub naturalną wodę, która jest niskozmineralizowana, niskosiarczanowa i niskosodowa. Ważne jest również sprawdzenie, czy stężenie soli mineralnych w wodzie jest mniejsze niż 500 mg/l. Taki wybór zapewnia odpowiednie nawodnienie organizmu maluszka.

 

sok dla niemowląt

Podsumowanie i wnioski

Podsumowując, zgodnie z najnowszymi zaleceniami specjalistów od żywienia, świeże owoce i warzywa powinny być priorytetem przy wprowadzaniu pokarmów dla niemowląt i małych dzieci. Soki, zarówno te dostępne w sklepach, jak i wyciskane w domu, nie powinny stanowić głównego napoju dla dzieci. Woda jest zalecanym podstawowym napojem do gaszenia pragnienia dziecka.

Ważne jest, aby zachować umiar przy podawaniu soków dzieciom powyżej 1. roku życia, zgodnie z zaleceniami dotyczącymi maksymalnej ilości spożycia. Warto pamiętać, że świeże owoce mają większą zawartość błonnika i witamin niż soki, dlatego powinny stanowić główne źródło składników odżywczych dla naszych maluchów.

Podczas rozszerzania diety niemowląt, warto skupić się na różnorodności i bogactwie smaków oferowanych przez owoce i warzywa. Sok może być czasami podawany jako urozmaicenie, ale z umiarem i z uwzględnieniem wieku dziecka.

Źródła:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
  • American Academy of Pediatrics Recommends No Fruit Juice For Children Under 1 Year
  • Soki owocowe niewskazane dla niemowląt, W.Szczepaniak, 2017, https://zdrowie.pap.pl/dieta/soki-owocowe-niewskazane-dla-niemowlat
  • Eat fruit. Don’t drink it, AAP, 2017