Czy dieta matki karmiącej ma znaczenie?

Odżywianie mamy karmiącej ma ogromne znaczenie dla jej zdrowia i zdrowia maluszka. Chociaż nie istnieje specjalna dieta dla matek karmiących, dobrze zbilansowana dieta jest kluczowa. Niedobór składników pokarmowych może prowadzić do problemów zdrowotnych u kobiety, jednak nawet przy niedożywieniu organizm matki wytwarza pełnowartościowe mleko dla dziecka.

Specjalna dieta matki karmiącej: Prawda czy mit?

Jeśli szukasz informacji na temat specjalnej diety dla matek karmiących, to muszę Cię zaskoczyć – taka dieta nie istnieje. Nie ma konkretnych zaleceń dotyczących ściśle określonych potraw czy produktów spożywczych dla kobiet w okresie laktacji.

Co jednak jest istotne, to to, że dieta matki kariącej powinna być dobrze zbilansowana i dostarczać odpowiednią ilość składników odżywczych, które są niezbędne zarówno dla niej, jak i dla rozwijającego się dziecka. Nieodpowiednie odżywianie może prowadzić do niedoborów pokarmowych u matki, jednak nawet w przypadku niedożywienia organizm matki jest w stanie wytwarzać pełnowartościowe mleko dla maluszka.

Warto podkreślić, że organizm matki najpierw produkuje mleko, a dopiero potem zachodzą inne przemiany metaboliczne. Dlatego jedynie ciężkie niedożywienie i odwodnienie mogą wpływać na ilość produkcji mleka, jednak nie mają istotnego wpływu na jego skład.

Podsumowując, nie ma potrzeby rygorystycznego przestrzegania specjalnej diety podczas karmienia piersią. Ważne jest spożywanie zróżnicowanych i zdrowych posiłków, które dostarczą odpowiednią ilość składników odżywczych dla Ciebie i Twojego dziecka. Jeśli masz wątpliwości dotyczące diety, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Dieta matki karmiącej a odchudzanie.

Często pojawia się pytanie, czy można schudnąć podczas karmienia piersią. Zaleca się jednak unikanie gwałtownej utraty masy ciała, ponieważ może to mieć wpływ na właściwości immunologiczne mleka matki. Niemniej jednak, naturalna utrata tkanki tłuszczowej może wystąpić w trakcie karmienia piersią.
 
Ważne jest, aby nie spadać zbyt szybko wagi. Gwałtowna utrata masy ciała występuje, gdy waga spada więcej niż 0,5-1 kg na tydzień. To może wpływać na dostępność składników odżywczych w mleku matki i wartości odżywcze dla dziecka. 
 

Ważne jest skoncentrowanie się na zdrowym stylu życia, który obejmuje zrównoważoną dietę i regularną aktywność fizyczną. Wybieraj pożywne posiłki, bogate w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, białko i zdrowe tłuszcze. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu.

Zachowaj umiar i słuchaj swojego ciała. Staraj się jeść regularnie i odpowiednio się odżywiać, aby dostarczać wystarczającą ilość składników odżywczych zarówno dla siebie, jak i dla dziecka.

 
Pamiętaj, że pokarm kobiecy jest wciąż złotym standardem w odżywianiu niemowląt, nawet jeśli dieta matki karmiącej nie jest idealna. Mimo to, to co spożywa mama może mieć wpływ na niektóre ważne składniki odżywcze obecne w mleku.

Czy jedzenie ma wpływ na karmienie piersią?

dieta matki karmiącej

Odżywianie mamy karmiącej wpływa przede wszystkim na JAKOŚĆ TŁUSZCZU w mleku. Spożywają głównie tłuszcze nasycone przekazujesz  takie tłuszcze również swojemu dziecku. Dlatego ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiednich proporcji zdrowych kwasów tłuszczowych, takich jak te zawarte w oliwie, oleju lnianym czy rzepakowym.

Jednak nie trzeba popadać w paranoję, Twoje mleko nie zmienia się w „fast food”, tylko dlatego, że skusiłaś się na frytki czy pizzę.

Na co jeszcze twoja dieta ma wpływ?

Dieta matki karmiącej: Składniki pokarmu, których zawartość ZALEŻY od diety matki:

  • Proporcja kwasów tłuszczowych: Nasyconych (WNKT) i nienasyconych (NKT) zależy od diety matki.
  • Witaminy rozpuszczalne w wodzie: B1, B6, B12, PP. Ich zawartość w mleku zależy od diety matki.
  • Witamina B2: U kobiet o złym stanie odżywienia (brak rezerw ciążowych), jej zawartość może być niższa.
  • Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, K. U kobiet o złym stanie odżywienia (brak rezerw ciążowych), ich zawartość może być niższa.
  • Składniki mineralne: Jod, selen. Ich zawartość w mleku zależy od diety matki

Dieta matki karmiącej: Składniki pokarmu, których ilość NIE ZALEŻY od diety matki:

Laktoza: Jej zawartość w mleku jest zawsze stała, nawet całkowite wykluczenie produktów nabiałowych nie wpłynie na jej ilość. Wykluczenie laktozy z diety nie pomoże w przypadku nietolerancji laktozy u dziecka.

  • Całkowita zawartość tłuszczów.

  • Białko.

  • Cholesterol.

  • Witamina C: Ma niewielki wpływ na ilość witaminy C w mleku.

  • Kwas pantotenowy (B5), kwas foliowy, biotyna: Ich zawartość w pokarmie zależy od rezerw ciążowych.

  • Witamina E: Zawartość witaminy E głównie zależy od rezerw ciążowych.

  • Składniki mineralne: Wapń, magnez, fosfor, cynk, miedź.

  • Żelazo: Podczas suplementacji można poprawić rezerwy i wzrost poziomu żelaza we krwi matki, ale nie wpływa to na ilość żelaza w mleku.

Dieta matki karmiącej: Produkty zakazane podczas karmienia piersią.

Wprawdzie nie ma produktów, które należałoby bezwzględnie usunąć z diety jak w przypadku ciąży, to jest jednak kilka takich, których powinniśmy unikać jak w każdej zdrowej, zrównoważonej diecie.

Jakich produktów unikać podczas karmienia piersią?

  • Alkoholu: Zaleca się powstrzymanie się od spożywania alkoholu przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Po tym okresie, małe ilości alkoholu są dozwolone, jednak należy zachować odpowiednie odstępy czasowe.
  • Tłuszczów nasyconych i izomerów trans: Ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych, takich jak uwodornione margaryny oraz produktów zawierających takie tłuszcze, np. ciastka i herbatniki.
  • Kofeiny: Ogranicz spożycie kofeiny do maksymalnie 300 mg dziennie. Kofeina występuje w kawie, herbacie, kakaolu, coli i innych produktach. Pamiętaj, że każde dziecko może mieć inną tolerancję na kofeinę, dlatego obserwuj reakcje swojego dziecka.
  • Produktów wysoko przetworzonych i zawierających konserwanty oraz sztuczne barwniki: Unikaj dań typu fast food, słodyczy, zup w proszku i innych produktów wysoko przetworzonych, które mogą zawierać konserwanty i sztuczne barwniki.
  • Produktów z dużą zawartością cukru i soli: Ogranicz spożycie produktów o dużym stężeniu cukru i soli, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie.

Czy produkty wzdymające wpływają na dziecko karmione piersią?

Nie ma powodów do obaw! Produkty wzdymające mają wpływ  na matkę, a nie na dziecko karmione piersią.

Jakiekolwiek gazy nie mogą przedostać się do krwi matki i następnie do mleka. To jest niemożliwe.

Dieta matki karmiącej: Przyprawy

dieta matki karmiącej a przyprawy

Jakie jest znaczenie produktów o intensywnym zapachu i smaku podczas karmienia piersią?

Nie ma powodów do obaw!

Produkty o intensywnym zapachu i smaku, takie jak ostre przyprawy, czosnek, cebula czy kalafior, przenikają do mleka matki. Jednak jest to korzystny efekt, ponieważ pomaga przygotować niemowlę do rozszerzania diety poprzez wcześniejsze zapoznanie się z różnorodnością smaków i aromatów za pośrednictwem mleka mamy.

Badania wykazują, że dzieci, które poznają naturalne środowisko diety rodziny, są bardziej skłonne sięgać po te same produkty podczas rozszerzania diety.

Dlatego nie musisz obawiać się eksperymentowania z różnymi smakami i aromatami w swojej diecie podczas karmienia piersią. To może być korzystne dla rozwoju preferencji smakowych Twojego dziecka w przyszłości.

Dieta matki karmiącej a alergie: Co musisz wiedzieć na ten temat.

dieta matki karmiącej a produkty alergizujące

Jak postępować z produktami alergizującymi podczas karmienia piersią?

Wiele osób zastanawia się, czy produkty alergizujące przenikają do mleka kobiecego i czy należy je eliminować z diety matki karmiącej. Prawda jest taka, że alergeny rzeczywiście mogą przenikać do mleka, jednak nie ma dowodów na to, że eliminacja potencjalnie alergizujących składników ma wpływ na ryzyko rozwoju alergii u zdrowego niemowlęcia.

Warto pamiętać, że stosowanie diet eliminacyjnych bez wskazań medycznych może prowadzić do niedoborów składników odżywczych u matki. Dlatego ważne jest, aby każde podejrzenie wystąpienia alergii zostało zdiagnozowane przez lekarza.

Zachęcam do skonsultowania się z profesjonalistą w przypadku podejrzeń dotyczących alergii u dziecka i unikania restrykcyjnych diet eliminacyjnych bez odpowiednich wskazań medycznych.

Na koniec krótkie przypomnienie:

 
  • Mleko matki zawsze jest odżywcze i stanowi najlepsze źródło pożywienia dla Twojego dziecka, nawet jeśli Twoja dieta nie jest idealna.
  • Nie ma konieczności stosowania diety eliminacyjnej „na zapas” bez konkretnych wskazań medycznych.
  • Wystąpienie kolki u dziecka nie jest powodem do zaprzestania karmienia piersią. Każde dziecko może reagować indywidualnie na pokarm matki, dlatego ważne jest obserwowanie reakcji i zachowań malucha.
  • Jeśli pojawiają się powtarzające się problemy, takie jak dolegliwości brzuszka, zmiany zachowania, wysypka, słaby przyrost masy ciała lub silne ulewanie, zawsze warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, takim jak pediatra lub alergolog.

Zapewnienie prawidłowego karmienia piersią i śledzenie reakcji dziecka może być kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji Twojego malucha. Pamiętaj, że każdy przypadek jest wyjątkowy, dlatego warto korzystać z profesjonalnej porady w przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy problemów.

Sprawdź inne interesujące artykuły: Świąteczna dieta matki karmiącej.

Źródła:

  1. Borszewska-Kornacka M.K. i wsp. 2013: Stanowisko grupy ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji. Standardy Medyczne/Pediatria T10. S.265-279
  2. Nehring-Gugulska M. Warto karmić piersią. I co dalej? Poradnik dla matek oraz wszystkich, którzy pragną im pomóc.
  3. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących. Ginekol Pol. 2014, 85, 395-39
  4. NUTRITION FOR THE BREASTFEEDING WOMAN, Nutrition & Dietetics 2013; 70: 255–259 DOI: 10.1111/1747-0080.1206
  5. http://www.cdc.gov/breastfeeding/recommendations/vitamin_d.htm
  6. Szajewska H., Horvath A., Rybak A., Socha P.: Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne Pediatria styczeń-luty 2016
  7. Odżywianie matki karmiącej dr n. med. Magdalena Nehring – Gugulska, IBCLC, CDL
Prezes Fundacji Twórczych Kobiet, Dyrektor Centrum Nauki o Laktacji Konferencja Wokół porodu XXI wieku, WUM, 14 październik 2012