Fasola zapewnia skarbnicę składników odżywczych, w tym białko roślinne, błonnik, witaminy i minerały, które są niezwykle korzystne dla małych dzieci. Białko roślinne znajdujące się w fasoli odgrywa kluczową rolę we wzroście i rozwoju dzieci, zwłaszcza tych, które unikają mięsa i produktów mięsnych. Fasola dla niemowlaka jest rówież dobrym źródłem żelaza niehemowego. Aby poprawić jego przyswajanie, warto podać ją w połączeniu z produktem bogatym w witaminę C.
Od kiedy dziecko może jeść fasolę?
Fasolę można wprowadzić, gdy dziecko jest gotowe na rozpoczęcie przyjmowania pokarmów stałych, co zazwyczaj ma miejsce około 6 miesiąca życia.
Aby ugotować fasolę w taki sposób, aby zmniejszyć ryzyko powstawania wzdęć, warto zastosować kilka trików kulinarnych. Oto kilka wskazówek:
Moczenie: Moczenie fasoli przez noc przed gotowaniem może pomóc w usunięciu części substancji powodujących wzdęcia. Wystarczy namoczyć fasolę w dużej ilości wody przez co najmniej 8 godzin. Wylej wodę, w której ziarna były moczone, i przepłucz je pod bieżącą wodą.
Gotowanie bez przykrycia: Gotowanie bez pokrywki przez pierwsze 10-15 minut pomaga to w naturalny sposób eliminować substancje, które mogą być trudne do strawienia. Przed przykryciem pokrywką, pamiętaj o usunięciu powstałej piany na powierzchni wody.
Dodaj zioła: Podczas gotowania fasoli dodaj zioła takie jak kminek, koperek czy majeranek. Zioła te mogą pomóc w trawieniu i zmniejszeniu wzdęć.
Jeśli kupujesz fasolę w słoiku / puszce, pamiętaj aby przepłukać ją pod bieżącą wodą przed spożyciem.
Fasola dla niemowlaka - jak podać?
+6 miesiąc życia
Niemowlakowi, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z rozszerzaniem diety fasolę najlepiej zaproponować w postaci rozgniecionej, pasty do chleba czy puree.
+9 miesiąc życia
Kiedy niemowlę zaczyna rozwijać zdolności manualne i chwyt szczypcowy, można wprowadzić dobrze ugotowaną fasolę delikatnie spłaszczoną między kciukiem a palcem wskazującym.
Fasola dla niemowlaka - zagrożenie zadławieniem:
Fasola może stanowić ryzyko zadławienia dla niemowląt i małych dzieci ze względu na swoją małą wielkość i zaokrąglony kształt.